ДОБРЕ ДОШЛИ В БЪЛГАРИЯ
Заповядайте в магическата планина
"ПЕРИСТЕРА"- Гълъбова красота от древността
Когато през 313 година във Византийската империя било въведено християнството, местните обитатели трябвало да изберат на кой от хълмовете в околността да изградят своята църква. Така на хълма Света Петка литнало ято гълъби, а името Перистера идва от гръцки произход (гълъг- гълъбово място). Според друга местна легенда името Перистера се свързва с героичната саможертва на дъщерята на тракийски жрец, която първа от съплеменниците си полита от зъберите на последната незавладяна беска крепост, обсадена от римските легионери, запазвайки свободата си. Дълги години завоевателите не успели да узнаят името й и я кръстили Перистера – сестрата на скалния гълъб.
Красива природа и многообразие от забележителности
В подножието на северозападните склонове на Западните Родопи, на границата с Горнотракийската низина се намира град Пещера, известен със своето богато културно-историческо наследство, както и на множеството природни забележителности в региона. Смята се ,че името на града произтича от думата „пещера”. Съществува още едно предположение за названието на града, една от най-красивите легенди, свързана с историята на Пещерската котловина – легендата за Перистера – сестрата на скалния гълъб. Името Пещера и до днес се изписва като Перистера на някои гръцки карти.
ПЕЩЕРА информация
Пещера привлича посетители със своя мек климат, с многобройни пещери, с изобилни води, гъсти гори, с добри условия за туризъм и колоездене, а находища на различни руди, обяснява човешкото присъствие от времето на неолита. В продължение на хилядолетия този край е обитаван от тракийското племе беси, изпитало влиянието на македонци, римляни и византийци. Възникването на селището в пещерската котловина е станало през втората половина на IV век пр. Хр. Най-трайно е взаимодействието по-късно на траки, българи и славяни. Свидетелство за това са откритите останки в околностите от хилядолетна култура –оръдия на труда, строителни материали, оръжия, монети, накити, култови предмети и др.